Rowerem po Bemowie – zielono i z atrakcjami
Źródło: Core PR Warszawa
05 Oct 2012 18:07
tagi:
Warszawa, Bemowo, tu żyje się lepiej
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Jeszcze do niedawna Bemowo kojarzone było z peryferyjnym i nudnym blokowiskiem. W zachodniej dzielnicy Warszawy próżno było szukać rozrywek, imprez rodzinnych czy udogodnień dla mieszkańców. Ale dzielnica od kilku lat zmienia swoje oblicze. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, infrastruktura, centra sportowe oraz punkty usługowe. Bemowo posiada też jedną z najlepiej rozwiniętych sieci ścieżek rowerowych w Warszawie. Jak więc wygląda młoda i tętniąca życiem dzielnica z perspektywy kolarza?

Bemowo, w 2011 roku liczące ponad 110 tysięcy mieszkańców, to jedna z młodszych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Dobra komunikacja z centrum miasta oraz bliskość trasy S8, będącej częścią obwodnicy miasta, otwiera ją zarówno na Warszawę, jak i inne miejscowości. Co więcej, z Bemowa łatwo można dojechać do Berlina czy Lizbony autostradą A2. To właśnie tu można się włączyć do europejskiej sieci autostradowej. Również galerie handlowe, takie jak Centrum Handlowe Bemowo czy Tesco, wraz z kinami i lokalami usługowymi przekształcają Bemowo z miejskiej sypialni w miejsce wygodne do życia.

Dzielnica ma także nieźle rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, która rozbudowuje się z każdym rokiem. Główny odcinek przebiega od ulicy Powstańców Śląskich na wysokości ulicy Kochanowskiego w kierunku Radiowej i Parku Leśnego „Bemowo”, aż do Kampinoskiego Parku Narodowego. Od ścieżki odchodzą boczne odnogi, którymi dotrzeć można na przykład na ulicę Powązkowską albo ulicą Conrada - w okolice Lasku Bielańskiego.

Bemowo

Wędrując rowerem po Bemowie warto odwiedzić wiele ciekawych, a ukrytych dla oka użytkowników komunikacji miejskiej zakątków. Jednym z nich są okolice lotniska. Rowerowe wypady w jego okolice pozwala podziwiać startujące awionetki i szybowce. Lotnisko warto zobaczyć przede wszystkim od strony ulicy Księżycowej, którą przy okazji dojedziemy do wybudowanego w latach 80. XIX wieku Fortu Wawrzyszew. Droga wzdłuż lotniska poprowadzi nas także do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Kolejnym punktem, którego nie wolno przegapić podczas rowerowej wyprawy po Bemowie są ogródki działkowe, znajdujące się po obu stronach ulicy Powstańców Śląskich, na wysokości ul. Maczka. Objeżdżając je ulicą Osmańczyka do Obrońców Tobruku dotrzemy do ulicy Powązkowskiej, a stamtąd blisko już do zabytkowego Fortu Bema. Dzielnica rewitalizuje pozostałości fortu. Coraz częściej w tym spokojnym i urokliwym miejscu odbywają się imprezy sportowe i kulturalne, jak choćby inscenizacja Bitwy Narodów. I to właśnie rowerem najwygodniej dotrzeć w okolice zabytkowych fortyfikacji.

Na trasie rowerowej przejażdżki po Bemowie nie może zabraknąć dwóch osiedli, które wśród współczesnej zabudowy dzielnicy zachowały swój niepowtarzalny charakter. Jednym z nich jest Osiedle Przyjaźń, powstałe dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Kolonia drewnianych domków, charakteryzujących się jednolitym stylem znajduje się u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej. To swoisty skansen dawnych lat. Z kolei między Grotami a Wawrzyszewem warto zatrzymać się na przedwojennym osiedlu Boernerowo. Pełne drewnianych, zabytkowych domów, wybudowanych zasłużonym obywatelom Warszawy, między innymi weteranom Powstania Styczniowego, to miejsce naprawdę niezwykłe. Kilka kilometrów od centrum, a w ciszy i zieleni lasu sosnowego.

Bemowo

Zorganizowanie wycieczki rowerowej po Bemowie jest tym prostsze, że od 1 kwietnia w dzielnicy działa - pierwsza w Warszawie - bezobsługowa wypożyczalnia rowerów - „Bemowo Bike”. Ze stu nowych i dobrze wyposażonych jednośladów można korzystać przez całą dobę. Rowery znajdują się w 11 stacjach, rozmieszczonych w najważniejszych punktach dzielnicy.

Zachodnia dzielnica Warszawy nadaje się nie tylko na weekendowe wypady rowerowe, ale także jest dobrym miejscem do życia. Na Bemowie z każdym rokiem powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, poprawia się jednocześnie infrastruktura komunikacyjna. Już za kilka lat dotrze tutaj II linia metra. W ostatnich latach nowe osiedla powstały między innymi w okolicach ul. Górczewskiej, Lazurowej, Człuchowskiej, Kocjana i Batalionów Chłopskich. Wciąż powstają kolejne. Dominuje niska i lekka zabudowa.

Bemowo

Wyraźnie widać, że młoda dzielnica dba o to, by życie na Bemowie było atrakcyjne. Przeprowadzono między innymi renowację Parku Górczewska, wybudowano amfiteatr, zagospodarowano zabytkowe Forty Bema. Sukcesywnie remontowane są boiska szkolne i rozbudowywane przedszkola. Wszystkie bemowskie inwestycje zdają się potwierdzać slogan dzielnicy - „tu żyje się lepiej”.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.